Veri Tabanlarına Kampüs Dışından Erişim İçin Ayarlar;

Proxy hizmetini kullanarak herhangi bir web sayfasına ulaşabilmek için karşınıza gelecek onay formuna, size ait Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi mail hesabı kullanıcı adınızı (xxxx@atu.edu.tr şeklinde) ve şifrenizi Username, Password satırlarına giriniz. Bu formu doldurduktan sonra siz internet tarayıcınızdan proxy ayarlarını etkin durumdan çıkartıncaya kadar tüm internet aktiviteleriniz Proxy sunucusu üstünden yönlendirilecektir.

Bu kapsamda kullanacağınız “kullanıcı adı” ve “şifreler” ile yapılan işlemler sürekli takip edilebilmekte ve geçmişe yönelik araştırmalara açık olmaktadır. Bu nedenle sadece size verilen “kullanıcı adı” ve “şifrenizi” bir başka kişi veya kişilere vermemeniz önerilmektedir. Aksi halde, bir başkasının kullanımı ile, Lisans anlaşmalarında yer alan yasal mevzuatlardan doğacak sorumluluklar kişilerin kendilerine ait olacaktır.

“kullanıcı adı” ve “şifreniz” Mail hesabınıza ait olduğu için mail hesabınız açıkken(Mail okuyorken) proxy kullanmayınız, aksi taktirde hesabınızda kitlenmelere yolaçabilir.


Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda veya istekleriniz için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına başvurmanız gerekir.

İnternet Explorer Proxy Ayarları
1.İnternet Explorer açıkken "Araçlar" menüsünden, "İnternet seçenekleri" seçeneğine giriniz.

2.Açılan pencerede “Bağlantılar” sekmesine geçip “Yerel ağ ayarları” seçeneğini seçiniz.

•ADSL kullanıcıları için:Eğer lokal ağ kullanıyorsanız (rooter modem); Yerel Ağ (Lan) ayarları bölümünde, kullandığınız “Yerel ağ ayarları” seçeneğine tıklayınız.

Eğer çevirmeli modem kullanıyorsanız çevirmeli ve sanal özel ağ ayarları bölümünde “ayarlar” seçeneğine tıklayınız.

• Eğer modem kullanıyorsanız; Çevirmeli ve sanal özel ağ ayarları bölümünde “ayarlar” seçeneğine tıklayınız.


3.Açılan pencerede “Proxy sunucusu” altındaki seçim kutusunu aktif hale getiriniz. “Adres” kısmına “193.140.97.32”, “B. Nok” kısmına “8080” yazıp “Tamam” diyerek işlemleri bitiriniz.


4. Eğer bilgisayarınızda Firewall yazılımı yüklü ise gereken ayarları program satıcınızdan edininiz. Firewall yazılımınız WinXP Service Pack2 ile yüklenmişse Firewall’u proxy kullandığınız sürece kapatmanız önerilir. Denetim masasından “Windows Güvenlik Duvarı” seçeneğine giriniz. Açılan pencerede kapalı seçeneğini seçiniz.Firefox-Mozilla Proxy Ayarları
1. Firefox açıkken “Araçlar” menüsünden, “Seçenekler” kısmına giriniz.

2. Açılan pencerede “Bağlantı Ayarları” seçeneğini seçiniz.


3. Açılan pencerede “Vekil sunucu” seçim kutusunu aktif hale getiriniz. “Http vekil sunucusu” kısmına “193.140.97.32”, “port” kısmına “8080” yazıp “Tamam” diyerek işlemleri bitiriniz.

Google Chrome Proxy Ayarları
1. Chrome özelleştirme simgesine tıklayıp, ayarlar sekmesini seçiniz.2. Gelen ekranda Gelişmiş Ayarları Göster bölümünü seçiniz, buradan proxy ayarlarını seçiniz.3.Buradan yerel ağ ayarlarına girip aşağıdaki gibi giriş yapınız.

Safari Browser Proxy Ayarları
1. Safari Browser açıkken "Safari" menüsünden, "Tercihler" kısmına giriniz.2. Açılan pencerede “İleri Düzey” seçeneğini seçip, Proxy Ayarları değiştir.3. Açılan pencerede "Proxy" seçeneği seçilip, “Web Proxy (HTTP)” seçim kutusunu aktif hale getiriniz. “Web Proxy Sunucu” kısmına “193.140.97.32”, “port” kısmına “8080” yazıp “Tamam/Uygula” diyerek işlemleri bitiriniz..