1) AYEUM (ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ EĞİTİM VE UYGULAMA MERKEZİ) : Online akademik eğitim portalıdır. Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere, bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili online video eğitimler sunmaktadır.

2) BRILL ONLINE DERGİ : Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında, 1.sayı,1. cilt – günümüze 327 adet dergiye erişim vermektedir. Brill Beşeri ve Sosyal Bilimler Dergi Koleksiyonu, Brill Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Dergi Koleksiyonu, Brill Biyoloji Dergi Koleksiyonu, Brill Asya Çalışmaları Dergi Koleksiyonu, Brill Dilleri, Dilbilim ve Edebiyat Dergi Koleksiyonu, Brill Ortadoğu ve İslam Araştırmaları Dergi Koleksiyonu, Brill Felsefe Çalışmaları Dergi Koleksiyonu, Brill Dini Araştırmalar Dergi Koleksiyonunu içermektedir.

3) CAMBRIDGE JOURNALS ONLINE : Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında tam metin dergiler içeren önemli bir veri tabanıdır. İçeriğinde 461 adet dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

4) DBpia English : Kore’den İngilizce Akademik e-Dergi ve Bildiriler Veritabanı:Güney Kore'de yayımlanan periyodik kaynaklar, 2.500'den fazla dergi ve bildiri kitabı, 2,5 Milyon makale, 560.000 İngilizce özet, 270.000 İngilizce makale, SCIE, Scopus, vb. indeksli dergiler, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp, Tarım, Sanat ve Spor bölümleri, Tam metin arama, İngilizce ve Korece kullanıcı arayüzü ile erişim imkanı sunmaktadır.

5) DERGİ PARK : TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, 2014 yılından bu yana, Ulusal akademik dergilerin standartlara uygun olarak varlık kazanmasına ve uluslararası görünürlüğünün artırılmasına destek olmak amacıyla Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır. DergiPark, 1.973 e-dergiye erişim sağlamaktadır. 

TÜBİTAK ULAKBİM kapsamında erişilmektedir.

6) dMAGS (Digital Magazines) : 350 adetten fazla derginin 11000’i aşkın sayısına web sitesinden ya da iOS, Android platformlarından indireceğiniz dMags uygulaması üzerinden arşiv sayıları dahil tüm yayınlara erişim imkanı sunmaktadır. dMags ile National Geographic, Popular Science, Chip, Fortune, Forbes, Capital, Atlas gibi bir çok dergiler internet tarayıcıları üzerinden okunabilmektedir. dMags ile dergilerin güncel ve arşiv sayılarına herhangi bir erişim kısıtlamasına maruz kalmadan, mekan ve zamandan bağımsız bir şekilde faydalanılabilmektedir. İndirme seçenekleri ile birlikte, indirilen dergiler çevrim dışı olarak okunabilmektedir.

7) DÜNYA GAZETESİ : Bağımsız Ekonomi gazetesi Dünya’nın dijital uygulaması olan eDünya; veri tabanı şeklinde, 5 yıllık arşivi ile birlikte (Kasım 2012’ye kadar) erişim sunmaktadır.

eDünya günlük olarak yayınlanan Dünya Gazetesi’nin ve eklerinin bire bir olarak dijital ortamda okunmasını sağlayan bir uygulamadır.

eDünya IP kontrollü olarak okunmaktadır.

eDünya arşivinde kelime bazlı arama yapılabilmekte ve aranan kelimenin geçtiği tüm haberleri listelenmektedir.

eDünya uygulamasında okunan haber/köşe yazısı metne dönüşmekte paylaşım imkanı sunulmaktadır.

8) E-BOOK ACADEMIC COLLECTION (EBSCO) : Dünyadaki en geniş kapsamlı, çok disiplinli tam metin e-kitap veri tabanıdır. 700'den fazla yayıncıya ait, 1800'den günümüze 193.626 e-kitaba tam metin erişim sağlamaktadır.

9) EBOOK CENTRAL : İşletme & Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar, Güzel Sanatlar, Teknoloji ve Mühendislik, Eğitim, Tarih, Dil & Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlık altından sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içerisinden 209.551 e-kitaba tam metin erişim sağlamaktadır. 26.000 e-kitaba direk erişim sağlanmaktadır. Kitabı 365 gün olarak bilgisayarınıza indirebilir, 93 sayfaya kadar PDF olarak çıktı alabilirsiniz.
Ebook Central Türkçe Libguide sayfası: https://proquest.libguides.com/ProQuestTurkiye/pqebc

10) EBSCOHost : Academic Search Complete, Business Source Complete, DynaMed, ERIC, GreenFILE, LISTA, MEDLINE (bibliyografik), American Doctoral Dissertations (1933-1955), Teacher Reference Center, EBSCO Retro Indeks, Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Education Index Retrospective, Humanities & Social Sciences Index, Retrospective Index, MEDLINE Complete Full Text veri tabanlarına tek bir ara yüz üzerinden 13.353 e-dergiye tam metin ulaşılmasını sağlayan bütünleşik bir veri tabanıdır. Erişim yılları değişiklik göstermektedir.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

11) EMERALD PREMIER eJOURNAL : Mühendislik, Eğitim, İşletme-Yönetim-Strateji, Kamu Politikası ve Çevre Yönetimi, Turizm ve Otelcilik, Muhasebe-Finans-Ekonomi, Gayrimenkul Yönetimi ve İnşaat Ortamı, Operasyonlar-Lojistik ve Kalite, İnsan Kaynakları-Öğrenme ve Organizasyon, Pazarlama, Bilgi ve Belge Yönetimi, Sağlık ve Sosyal Bilimler, Kütüphane Araştırmaları konularında Emerald Yayınevi'nin bütün dergilerini içeren bu koleksiyonda toplam 305 elektronik dergi, 1650 ekitap ve 1500 Vaka çalışması bulunmaktadır. Aynı zamanda, dergilerin 1898’e kadar geri giden bütün arşivine erişim mümkündür.

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

12) ENDNOTE : EndNote (Online); kişisel bilgi veri tabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan, makale yazım sürecinizde 6000’in üzerinde farklı bibliyografya (dergi) stili (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan ve çalışmalarınızı yayınlamak için en uygun dergileri öneren özel bir veritabanı ve bibliyografya yazılımıdır. Endnote son kullanıcı paketini bilgisayarınıza indirmek için Bilgi İşlem Personeli Güray Gökgöz (1125) ile iletişime geçebilirsiniz.
EndNote hakkında:
Endnote nedir? 6 dakikada Kullanımı: https://researchsoftware.com/tr/software/bibliography/endnote/videolar
EndNote – Hızlı Başlangıç Kılavuzu: https://researchsoftware.com/tr/manuals
EndNote – Kullanma Kılavuzu: https://researchsoftware.com/tr/manuals
EndNote – Tanıtım Sunumu ve Broşürler: https://researchsoftware.com/tr/downloads
EndNote – FAQ (Sık Sorulan Sorular): https://researchsoftware.com/tr/faq/endnote
EndNote – YouTube Eğitim Videoları: https://www.youtube.com/user/EndNoteTraining

13) HİPERKİTAP : Sosyal konularda ve uygulamalı bilimlerde, Türkçe içerikli disiplinlerarası her konuda Türkiye’nin en büyük elektronik kitap veri tabanıdır. Felsefe ve Psikoloji, Din, Toplum Bilimleri, Dil ve Dilbilim, Doğa Bilimleri ve Matematik, Teknoloji (Uygulamalı Bilimler), Sanatlar (Güzel Sanatlar), Edebiyat ve Retorik, Coğrafya ve Tarih alanlarında, 19.315 e-kitaba tam metin olarak erişim sağlamaktadır.
Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra android ve IOS destekli cihazlarla ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, günlük 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

14) HUKUKTÜRK : Her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, KHK’ler, Tüzükler, Yönetmelikler, B.K. Kararları, Genelgeler, Tebliğler). Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş, özü yazılmış, tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları). Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir. Ayrıca Mevzuat Grupları, Türk Hukuk Bibliyografyası, Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Tasarıları, Yeni ve Değişen Mevzuat, Hukuk Sözlüğü (metinlerle ilişkilendirilmiş) ve Hukuki Duyurular gibi faydalı servisler yer almaktadır.
Kullanım Kılavuzu

15) IDEALONLINE : Tarih, Siyasal Bilimler, Edebiyat, Sosyoloji, Eğitim, Ekonomi-Finans, Sağlık Bilimleri, Kültür, Sanat, Müzik gibi alanlarda yayınlanan Türkçe hakemli ve popüler dergileri içermektedir. 303 e-kitaba, 802 Dergiye ve arşiv sayılarına, 103.263 tam metin makaleye erişim sağlanmaktadır. Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

16) IEEEXplore: IEEE/IEL veri tabanı, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında 38.082 dergiye tam metin olarak erişim sağlamaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

17) ITHENTICATE : Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının tespiti için kullanılan programdır. iThenticate lisans anlaşması gereği, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamaktadır. (Ödev ve tezler için Turnitin kullanınız.) ULAKBİM tarafından yalnızca Doktora derecesi ve üzerindeki akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır. Programı kullanmak isteyen akademisyenlere Kütüphane tarafından şifre verilmektedir. 
Şifre almak isteyenlerin byuksekbas@atu.edu.tr adresine isim, soy isim ve e-mail adreslerini bildirmeleri rica olunur.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

18) JOURNAL OF DAIRY SCIENCE (JDS) : Dünyanın önde gelen hakemli süt araştırma dergisidir. JDS okurları, biyokimya, ıslah, ekonomi, mühendislik, çevre, gıda bilimi, genetik, mikrobiyoloji, beslenme, patoloji, fizyoloji, işleme, halk sağlığı, kalite güvencesi ve 70'ten fazla ülkedeki eğitim, sanayi ve devlet kurumlarını temsil etmektedir. JDS, dünyadaki en çok satılan süt araştırma dergisidir. Dergi, aylık çıkmakta ve 2013-2020 yılları arasındaki sayılara erişilebilmektedir.

19) JSTOR ARCHIVE JOURNAL CONTENT : Dil, Edebiyat, Edebiyat Teorisi, Edebi Eleştiri, Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler alanlarındaki disiplinleri kapsamaktadır. Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak ve 2154 rapora erişim sağlanabilmektedir. 
Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

20) KNOVEL : Tamamı akademik ve endüstriyel kaynaklardan oluşan, araştırmacıların güvenilir teknik bilgiye kolayca erişebildiği, interaktif tablo ve grafiklerle zenginleştirilmiş, mühendislerin ve mühendislik öğrencilerinin bilimsel bilgilere analitik arama motorları sayesinde ulaşabildiği bir elektronik kitap platformudur. Knovel, mühendislik konularında yayın yapan dünyanın en saygın yayınevlerinden ve AASHTO, AIAA, AIChE, AMACOM, ASCE, ASHRAE, ASME, SAE gibi meslek örgütlerinden Radar Teknolojisi, Havacılık & Savunma, Makine, Petrol, Kimya, Elektrik – Elektronik, Seramik, İnsaat, Yapı ve Dizayn, Çevre ve Tekstil Mühendislikleri, Malzeme Bilimi, Endüstriyel Güvenlik, Gıda Paketleme, Biyoteknoloji, Ecza, Tıbbi Alet ve Gereçler, Kozmetik, Yer Bilimi, Mühendislik Yönetimi, Kâğıt ve Plastik Sanayisi vb. konularında 4660 e-kitaba erişim sağlamaktadır.

21) MENDELEY : Araştırmacıların, araştırmalarını yönetmelerine, düzenlemelerine, geliştirmelerine ve diğer akademisyenler ile çevrimiçi işbirliği yapmalarına imkan sağlayan referans yönetim aracıdır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

22) LEXPERA : İçeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu, Mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük Resmi Gazete bülteni, Kişisel bildirim ayarları, Favori dosyalar oluşturma ve arama kaydetme özelliği, Görüntüleme ve yazdırma seçenekleri, Filtreleme ve gelişmiş arama seçenekleri ile kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir.

23) PROQUEST DISSERTATIONS & THESES : Library of Congress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.100’den fazla Üniversiteden yayınlanmış tez bulunmaktadır. İngiltere’den Kıta Avrupasına, Hindistan ve Çin’e kadar uluslararası bilimsel çalışmalara erişimi içermektedir. Her yıl 200.000 den fazla lisansüstü çalışma eklenmektedir, haftalık olarak güncellenmektedir. Veritabının içeriğindeki toplam tez sayısı 4.990.542 dir. Bu tezlerden tam metin olanların sayısı 2.626.291 dir.

Son sınıf öğrencileri hazırlamayı düşündükleri tez konularının daha önceden yazılıp yazılmadığını sorgulamak için arama yapabilirler. Kendi elektronik kitap koleksiyonlarını oluşturabilirler – her tez bir ISBN içermektedir, ProQuest dünyadaki en büyük ISBN yayıncısıdır.2.6 milyondan fazla başlık tam metin olarak yer almaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

ProQuest Dissertations&Theses Türkçe Libguide sayfası: https://proquest.libguides.com/pqdttr

24) ROSETTA STONE : Dünyanın en çok tercih edilen online dil eğitim aracı Rosetta Stone, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve artık her yerden ve her zaman erişim imkanı sunmaktadır. Ayrıca, mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir.
İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.
Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu: https://www.youtube.com/watch?v=Vya2d-zCBdE
Bilgisayardan giriş kılavuzu: https://help.ebsco.com/@api/deki/files/3450/tr_Rosetta_Stone_login.ppt?revision=1
Rosetta Stone için İpuçları: https://help.ebsco.com/@api/deki/files/3448/tr_RosettaStone_best_practices.pdf?revision=1

25) SAE eKitapları : SAE Havacılık Kitaplarına, 1990'dan günümüze farklı yıl opsiyonlarıyla erişim imkanı sunmaktadır. Bölümleri PDF formatında indirebilme imkanı sahiptir.

26) SCIENCE DIRECT : Lisans anlaşması çerçevesinde Freedom Collection 30 Kitap Serisine ve 2.280 dergi paketine 1995'den günümüze erişim sağlanmaktadır. 1995 öncesi makale ihtiyaçlarına; ULAKBIM Arşiv ScienceDirect aboneliğimiz çerçevesinde ve ULAKBIM Ulusal Belge Sağlama Hizmetleri aracılığıyla sağlanabileceğini hatırlatmak isteriz. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

27) SCOPUS: Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp, Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler alanında 5.000'in üzerinde yayıncı, 20.500'ün üzerinde başlık, 50 milyonun üzerinde kayıt, 5.3 milyon konferans yayın içeriğine sahip ve ScenceDirect ile entegre bir şekilde çalışan bibliyografik atıf veri tabanıdır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

28) SOBIAD : Sosyal Bilimler Atıf Dizini, Türkiye merkezli 362 dergide yayınlanan 101.595 makalenin yer aldığı ve 2.054.251 atıfın bulunduğu bir veri tabanıdır. Aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin yer aldığı milli bir indekstir. SOBİAD veri tabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veri tabanına eklenmektedir. Sobiad; hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır.

29) SPRINGER NATURE eKİTAP : 2015 yılının "Mühendislik" Koleksiyonuna ait, 934 adet kitaba erişim içermektedir. Diğer e-Kitaplardan farklı olarak okuyucu sınırlaması, sayfa sınırlaması, chapter sınırlaması yoktur. Oturum kapatıp açmak, bölümleri tek tek indirmek gerekmez.

30) SPRINGER NATURE - SPRINGERLINK : Springer'in ana platformu olan SpringerLink; Yaşam Bilimleri, Kimya, Çevre Bilimleri, Davranış Bilimleri, Sosyal Bilimler, Bilgisayar Bilimi, Malzeme Bilimi, Matematik, Tıp, Enerji, Fizik & Astronomi ve Mühendislik alanlarındaki 2281 SpringerLink ve 22 Adis dergisinden oluşmaktadır. Lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte dergilerin satın alınan bölümü için arşivine de erişim mümkün olacaktır. 1997 yılından günümüze kadar erişilebilmektedir. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleşmektedir. 

31) SPRINGER NATURE- ACADEMIC JOURNALS : 1997'den günümüze, 38 dergiye erişim sağlamaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

32) SPRINGER NATURE - NATURE JOURNALS ALL 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 46 adet Nature grubu dergisinden oluşmaktadır.  Lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte 2017-2019 yıllarına da erişim mümkün olacaktır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

33) SPRINGER NATURE - PALGRAVE MACMILLIAN JOURNALS : 47 Palgrave Macmillan ve 38 Academic Journals dergisi yer almaktadır. Lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte 1997-2019 yıllarına da erişim mümkün olacaktır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan dergiden oluşmaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

34) TAYLOR & FRANCIS : Sosyal ve Beşeri Bilimler Kütüphanesi Sosyal ve Beşeri Bilimlerde 2187 e-dergiye ve önde gelen yayınevleri ile Routledge ve Psychology Press’in 1.100 den fazla önemli çevrim içi dergisi ile Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu'ndan (Tarım ve Çevre, Kimya, Mühendislik, Bilgisayar ve Teknoloji, Matematik, İstatistik, Fizik) 400 hakemli akademik derginin güncel içeriğine 1997'den günümüze sağlanabilen arşivlerine erişim sağlamaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleşmektedir.

35) TR DİZİN : TÜBİTAK-Ulakbim tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Sağlık Bilimleri (Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı temel konu alanındadır. TR Dizin'de dizinlenen yaklaşık 310 bin makalenin, 230 binine tam metin erişim sağlanmaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

36) TURCADEMY :  Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık'a ait Türkçe akademik kaynak elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır. Doğa Bilimleri ve Mühendislik Bilimleri Koleksiyonlarından toplam 744 kitaba erişilmektedir.

37) TURNITIN : Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan intihal tespit programıdır. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzundaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, tez, ödev, proje gibi çalışmaların bulunduğu yaklaşık 1 milyardan fazla kayıtlı doküman(öğrenci ödevi, tez, proje) ve 82 milyar web sayfası bulunmakta aynı zamanda her gün 10 milyon sayfa eklenmektedir. Programı kullanmak isteyen akademisyenlere Kütüphane tarafından şifre verilmektedir. Şifre almak isteyenlerin byuksekbas@atu.edu.tr adresine ad-soyad ve e-mail adreslerini bildirmeleri rica olunur.
Turnitin Kullanıcılar İçin Şifre Oluşturma Kılavuzu
Turnitin Öğrenci Kılavuzu
Turnitin Öğretmen Kılavuzu
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

38) TÜMER ALTAŞ E-SINAV VE E-YDS HAZIRLIK VE DİL EĞİTİMİ :
(e) YDS, KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla kullanılan veri tabanıdır.
Kayıt olmak için, Üniversitemiz IP aralıklarında yer alan herhangi bir cihazdan: https://eyds.tumeraltas.com.tr  adresine girerek “Kayıt” oluşturup hemen erişim sağlayabilirsiniz.
Not: Hesabınız etkinleştikten sonra istediğiniz yerden veritabanlarına erişebilirsiniz; kurum ağına bağlı olmanız gerekmez.

39) VIDEOLMS : Kendi içinde toplam süresi 700 saat olan 11.000 adet TÜRKÇE Video ders içeriği barındıran bir Eğitim Yönetim Sistemi’dir. Hem EYS (LMS) Eğitim Yönetim Sistemi hem de her konuda video ders içerikleri tamamen Türkçe olarak üretilmektedir. İçeriklerin hiçbiri yabancı dilden çeviri yada altyazılı değildir. EYS sistemi olan VideoLMS tüm üniversitelere açık kaynak kodu ile sunulmaktadır.

40) WEB OF SCIENCE : Institute for Scientific Information (ISI) tarafından üretilen, dünyanın önde gelen Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler konularındaki süreli yayınlarda konu ve atıf taraması yapılabilen veri tabanıdır. WOS veri tabanı altında; Science Citation Index Expended (1980-2018); Social Science Citation Index (1980-2018); Arts & Humanities Citation Index (1975-2018), Book Citation Index (2005-2021) ile Conference Proceedings Citation Index (1990-2021) - Science Edition & Social Sciences and Humanities Edition veri tabanları taranmaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

41) WILEY DIGITAL ARCHIVES New York Academy of Science : Amerika’da 1817 yılında kurulan en eski bilim organizasyonlarından The New York Academy of Sciences Collection daha önce kimsenin kullanımına açılmamış, 1817-2009 yıllarını kapsayan, tarihi birincil kaynaklardan oluşan, yaklaşık 2 milyon içeriğine erişim imkanı sunmaktadır.

Kapsadığı konular: natural sciences, botany, climate science, chemistry, civil/human rights, ecology, environmental studies, forestry, geosciences, natural history, North American studies, education in the sciences, Caribbean studies, medical research

42) WILEY ONLINE LIBRARY : 1997’den günümüze yaklaşık 1508 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.