BOOKS IN PRINT : İçerdiği 20 milyondan fazla kayıt ile (baskıdaki kitapların, baskı dışı kitapların ve basılacak kitapların kayıtları) kitap keşif hizmetleri, koleksiyon geliştirme ve sağlama faaliyetlerine katkı sağlayan önemli bir bibliyografik veri tabanıdır.

CAMBRIDGE JOURNALS ONLINE : Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bilim, Teknoloji, Tıp, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında tam metin dergiler içeren önemli bir veri tabanıdır. İçeriğinde 384 adet dergiye tam metin erişim sağlamaktadır.

CEJD (Çin AcademicFocus China English Academic Journals & Proceedings Database) : Matematik, Fizik, Mekanik, Astronomi, Kimya, Metalurji, Çevre, Madencilik, Mimari, Enerji, Trafik, Elektromekanik, Tarım, Tıp ve Halk Sağlığı, Edebiyat, Tarih, Felsefe, Politika, Askeri Bilimler, Hukuk, Eğitim & Sosyal Bilimler, Elektronik Teknolojisi & Enformasyon Bilimleri, Ekonomi & Yönetim Bilimleri alanlarında Çin'de yayımlanan akademik e-dergi veri tabanıdır. İngilizce 300 e-dergiyi kapsar. Konu, yazar, kurum, makale başlığı, makale özeti, anahtar sözcük veya tam metin gibi alanların içinde arama yapılmasını sağlar. Aynı zamanda Beşeri Bilimler, Bilgi Bilimi, Edebiyat, Eğitim Bilimleri, Ekonomi, Felsefe, Hukuk, Mühendislik, Tarih, Temel Bilimler, Teknoloji, Tıp, Sosyoloji alanlarında,İngilizce dilinde ve tam metin 198 akademik e-dergi ve 2317 konferans bildirisi de içermektedir.

DERGİ PARK : TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, 2014 yılından bu yana, Ulusal akademik dergilerin standartlara uygun olarak varlık kazanmasına ve uluslararası görünürlüğünün artırılmasına destek olmak amacıyla Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır. DergiPark, 1.973 e-dergiye erişim sağlamaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM kapsamında erişilmektedir.

DÜNYA GAZETESİ : Her sayısında iş dünyasına ilişkin her türlü haber, yurtiçi ve global ekonomi, politika, şirket haberleri, emtia piyasaları, ihaleler, yasalar ve tebliğler, iş ve mal talepleri, makaleler, uzman ve akademisyenlerce yapılmış araştırma ve incelemelerin yer alan Dünya gazetesi; yayınlandığı sektör ve bölge ekleri ile de okurlar için kaynak yayın olma özelliğini korumaktadır. Haber portalından “Abonelere Özel” haberlere, makale ve köşe yazılarına erişilebilmekte, anlık ekonomik gelişmeleri takip edebilmektedir.

E-Gazete Dünya Arşivi : Basılı gazetenin bire bir kopyasını dijital ortamda okuyabilmekte, 6 yıllık arşivine ulaşılabilmekte, konu ve haber araştırması yapılabilmektedir.

E-BOOK ACADEMIC COLLECTION (EBSCO) : Dünyadaki en geniş kapsamlı, çok disiplinli tam metin e-kitap veri tabanıdır. 700'den fazla yayıncıya ait, 1800'den günümüze 180.282 e-kitaba tam metin erişim sağlamaktadır.

EBOOK CENTRAL : İşletme & Ekonomi, Antropoloji, Bilgisayar, Güzel Sanatlar, Teknoloji ve Mühendislik, Eğitim, Tarih, Dil & Edebiyat, Tıp, Psikoloji, Fiziki Bilimler, Fen Bilimleri, Din ve Sosyal Bilimler gibi 15 ana konu başlık altından sınıflandırılmış yüzlerce alt başlık içerisinden 180.000 e-kitaba tam metin erişim sağlamaktadır. 

EBSCOHost : Academic Search Complete, Business Source Complete, DynaMed, ERIC, GreenFILE, LISTA, MEDLINE (bibliyografik), American Doctoral Dissertations (1933-1955), Teacher Reference Center, EBSCO Retro Indeks, Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Education Index Retrospective, Humanities & Social Sciences Index, Retrospective Index, MEDLINE Complete Full Text veri tabanlarına tek bir ara yüz üzerinden 13.353 e-dergiye tam metin ulaşılmasını sağlayan bütünleşik bir veri tabanıdır. Erişim yılları değişiklik göstermektedir.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

EMERALD PREMIER eJOURNAL : Mühendislik, Eğitim, İşletme-Yönetim-Strateji, Kamu Politikası ve Çevre Yönetimi, Turizm ve Otelcilik, Muhasebe-Finans-Ekonomi, Gayrimenkul Yönetimi ve İnşaat Ortamı, Operasyonlar-Lojistik ve Kalite, İnsan Kaynakları-Öğrenme ve Organizasyon, Pazarlama, Bilgi ve Belge Yönetimi, Sağlık ve Sosyal Bilimler, Kütüphane Araştırmaları konularında Emerald Yayınevi'nin bütün dergilerini içeren bu koleksiyonda toplam 311 adet dergi bulunmaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

GOBI : Akademik kütüphanelerin kitap edinme, koleksiyon geliştirme ve teknik ihtiyaçlarını karşılama amaçlı dijital ve basılı kitap sipariş verme platformudur. 14 milyondan fazla basılı kitap, 3 milyondan fazla e-kitap içeriği ile istenilen kitap seçilerek, satın alınması için talep oluşturulabilinir.
GOBI Tanıtım Videosu
GOBI ile Kitap Siparişi Verme Kılavuzu

ENDNOTE : EndNote (Online); kişisel bilgi veri tabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan, makale yazım sürecinizde 6000’in üzerinde farklı bibliyografya (dergi) stili (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan ve çalışmalarınızı yayınlamak için en uygun dergileri öneren özel bir veritabanı ve bibliyografya yazılımıdır. Endnote son kullanıcı paketini bilgisayarınıza indirmek için Bilgi İşlem Personeli Güray Gökgöz (1125) ile iletişime geçebilirsiniz.
EndNote hakkında:
Endnote nedir? 6 dakikada Kullanımı: https://researchsoftware.com/tr/software/bibliography/endnote/videolar
EndNote – Hızlı Başlangıç Kılavuzu: https://researchsoftware.com/tr/manuals
EndNote – Kullanma Kılavuzu: https://researchsoftware.com/tr/manuals
EndNote – Tanıtım Sunumu ve Broşürler: https://researchsoftware.com/tr/downloads
EndNote – FAQ (Sık Sorulan Sorular): https://researchsoftware.com/tr/faq/endnote
EndNote – YouTube Eğitim Videoları: https://www.youtube.com/user/EndNoteTraining

HİPERKİTAP : Sosyal konularda ve uygulamalı bilimlerde, Türkçe içerikli disiplinlerarası her konuda Türkiye’nin en büyük elektronik kitap veri tabanıdır. Felsefe ve Psikoloji, Din, Toplum Bilimleri, Dil ve Dilbilim, Doğa Bilimleri ve Matematik, Teknoloji (Uygulamalı Bilimler), Sanatlar (Güzel Sanatlar), Edebiyat ve Retorik, Coğrafya ve Tarih alanlarında, 18.079 e-kitaba tam metin olarak erişim sağlamaktadır.

HUKUKTÜRK : Yargitay Kararları, Danıştay Kararları, Uyuşmazlık Mahkemesi, Kanun ve yasalar, Anayasa Mahkemesi Kararları, Türkiye Cumhuriyeti Mevzuatı ile Türk Hukuk Bibliyografyası, Mevzuat Bilgi Bankası gibi hukukun temel konularını içermektedir.
Kullanım Kılavuzu

IDEALONLINE : Tarih, Siyasal Bilimler, Edebiyat, Sosyoloji, Eğitim, Ekonomi-Finans, Sağlık Bilimleri, Kültür, Sanat, Müzik gibi alanlarda yayınlanan Türkçe hakemli ve popüler dergileri içermektedir. 300 e-kitaba, 714 Süreli Yayına, 10.000 Dergiye ve 80.000 tam metin makaleye erişim sağlanmaktadır. Ideal online veri tabanları platformuyla güncel bilgi kaynaklarına ya da arşivlerde okuyucularını bekleyen değerli kaynaklara; araştırmacıların, meraklı okuyucuların hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmelerini ve ulaştıkları bilgilerden etkili bir şekilde yararlanmaları sağlanmaktadır. Ideal online veri tabanları platformuna kitaplardan sonra makaleler, hakemli dergiler, eğitim kurumları tarafından tercih edilen popüler dergiler eklenerek veri tabanı oldukça zenginleştirilmiş ve geliştirilmiştir.

IEEEXplore: IEEE/IEL veri tabanı, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında dünyanın en yüksek kalitedeki 195’i aktif olmak üzere toplam 366 IEEE ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.800’ün üzerinde IEEE konferans başlığından bildirilere ve taslakları hariç 6.200’den fazla onaylanmış ve yayınlanmış IEEE standardı olmak üzere toplam 4,3 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır. 1988’den günümüze kadar yayınlanan 413 E-dergi, 1220 Konferans Serisi, 3341 Standarta tam metin olarak erişim sağlamaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

ITHENTICATE : Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının tespiti için kullanılan programdır. iThenticate lisans anlaşması gereği, öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamaktadır. (Ödev ve tezler için Turnitin kullanınız.) ULAKBİM tarafından yalnızca Doktora derecesi ve üzerindeki akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. Ayrıca, öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü ile ticari olsun ya da olmasın, yayınlanması için herhangi bir dergi editörlüğüne gönderilen makalelerin kontrolü sistem üzerinden yapılmamalıdır. Programı kullanmak isteyen akademisyenlere Kütüphane tarafından şifre verilmektedir. 
Şifre almak isteyenlerin byuksekbas@atu.edu.tr adresine isim, soy isim ve e-mail adreslerini bildirmeleri rica olunur.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

JOURNAL OF DAIRY SCIENCE (JDS) : Dünyanın önde gelen hakemli süt araştırma dergisidir. JDS okurları, biyokimya, ıslah, ekonomi, mühendislik, çevre, gıda bilimi, genetik, mikrobiyoloji, beslenme, patoloji, fizyoloji, işleme, halk sağlığı, kalite güvencesi ve 70'ten fazla ülkedeki eğitim, sanayi ve devlet kurumlarını temsil etmektedir. JDS, dünyadaki en çok satılan süt araştırma dergisidir. JDS, 2014'ün Tarım, Süt ve Hayvan Bilgisi kategorisinde 2,573 etki faktörüyle 2. sırada yer aldı. JDS 5 yıllık Etki Faktörü (3.071) ayrıca Tarım, Süt ve Hayvan Bilimleri kategorisinde 2. sırada yer almaktadır. Dergi, on üç sene düzgün beş dergi sıralamasını sağladı. JDS, Gıda Bilimi ve Teknolojisi kategorisinde de çok yer almaktadır: Etki Faktörü için 123 dergiden 22.'si ve 5 Yıllık Etki Faktörü için 123 dergiden 21.'dir. Dergi, aylık çıkmakta ve 2013-2017 yılları arasındaki sayılara erişilebilmektedir.

JSTOR ARCHIVE JOURNAL CONTENT : Dil, Edebiyat, Edebiyat Teorisi, Edebi Eleştiri, Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler alanlarındaki disiplinleri kapsamaktadır. Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3938 dergiye moving wall olarak ve 2154 rapora erişim sağlanabilmektedir. 
Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

KNOVEL : Tamamı akademik ve endüstriyel kaynaklardan oluşan, araştırmacıların güvenilir teknik bilgiye kolayca erişebildiği, interaktif tablo ve grafiklerle zenginleştirilmiş, mühendislerin ve mühendislik öğrencilerinin bilimsel bilgilere analitik arama motorları sayesinde ulaşabildiği bir elektronik kitap platformudur. Knovel, mühendislik konularında yayın yapan dünyanın en saygın yayınevlerinden ve AASHTO, AIAA, AIChE, AMACOM, ASCE, ASHRAE, ASME, SAE gibi meslek örgütlerinden Radar Teknolojisi, Havacılık & Savunma, Makine, Petrol, Kimya, Elektrik – Elektronik, Seramik, İnsaat, Yapı ve Dizayn, Çevre ve Tekstil Mühendislikleri, Malzeme Bilimi, Endüstriyel Güvenlik, Gıda Paketleme, Biyoteknoloji, Ecza, Tıbbi Alet ve Gereçler, Kozmetik, Yer Bilimi, Mühendislik Yönetimi, Kâğıt ve Plastik Sanayisi vb. konularında 4660 e-kitaba erişim sağlamaktadır.

MENDELEY : Araştırmacıların, araştırmalarını yönetmelerine, düzenlemelerine, geliştirmelerine ve diğer akademisyenler ile çevrimiçi işbirliği yapmalarına imkan sağlayan referans yönetim aracıdır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

LEXPERA : İçeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu, Mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük Resmi Gazete bülteni, Kişisel bildirim ayarları, Favori dosyalar oluşturma ve arama kaydetme özelliği, Görüntüleme ve yazdırma seçenekleri, Filtreleme ve gelişmiş arama seçenekleri ile kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir.

PROQUEST DISSERTATIONS & THESES : Library of Congress'in resmi tez arşividir ve tüm dünyadan 3.000'den fazla kurum ile işbirliği yapmaktadır. Her yıl veritabanına 130.000 yeni tez eklenmektedir, haftalık olarak güncellenmektedir. Sahip olduğu 4,8 milyondan fazla tez ile Dünyanın en kapsamlı tez koleksiyonudur. Veritabanı 1861 yılında ilk kabul edilen Amerika tezinden, 17. yüzyıl dönemindeki Avrupa tezlerine kadar birçok tez için bibliyografik atıf içermektedir. TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

ROSETTA STONE : Dünyanın en çok tercih edilen online dil eğitim aracı Rosetta Stone, başarısı kanıtlı Dynamic Immersion yöntemi ile 22,000’den fazla okula, 12,000’in üzerinde kuruma 20 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir. Ödül kazanmış etkileşimli yaklaşımı sayesinde dünyadaki milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir ve artık her yerden ve her zaman erişim imkanı sunmaktadır. Ayrıca, mobil uygulama ile de kullanılabilmektedir.
İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.
Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu: https://www.youtube.com/watch?v=Vya2d-zCBdE
Bilgisayardan giriş kılavuzu: https://help.ebsco.com/@api/deki/files/3450/tr_Rosetta_Stone_login.ppt?revision=1
Rosetta Stone için İpuçları: https://help.ebsco.com/@api/deki/files/3448/tr_RosettaStone_best_practices.pdf?revision=1

SCIENCE DIRECT : Lisans anlaşması çerçevesinde Freedom Collection 30 Kitap Serisine ve 2.280 dergi paketine 1995'den günümüze erişim sağlanmaktadır. 1995 öncesi makale ihtiyaçlarına; ULAKBIM Arşiv ScienceDirect aboneliğimiz çerçevesinde ve ULAKBIM Ulusal Belge Sağlama Hizmetleri aracılığıyla sağlanabileceğini hatırlatmak isteriz. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

SCOPUS: Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp, Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler alanında 5.000'in üzerinde yayıncı, 20.500'ün üzerinde başlık, 50 milyonun üzerinde kayıt, 5.3 milyon konferans yayın içeriğine sahip ve ScenceDirect ile entegre bir şekilde çalışan bibliyografik atıf veri tabanıdır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

SOBIAD : Sosyal Bilimler Atıf Dizini, Türkiye merkezli 362 dergide yayınlanan 101.595 makalenin yer aldığı ve 2.054.251 atıfın bulunduğu bir veri tabanıdır. Aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin yer aldığı milli bir indekstir. SOBİAD veri tabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veri tabanına eklenmektedir. Sobiad; hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır.

SPIE DIGITAL LIBRARY : SPIE Digital Library, optik, biyomedikal optik, elektronik optik, nanoteknoloji, astronomi ve ilgili alanlarda hazırlanmış makalelere, konferans bildirilerine ve teknik yayınlara, 1990 yılından günümüze, 379 e-kitaba tam metin olarak erişim sağlamaktadır.

SPRINGER NATURE eKİTAP : "Business&Management" koleksiyonuna ait 445 adet kitaba erişim içermektedir.

SPRINGER NATURE - SPRINGERLINK : Springer'in ana platformu olan SpringerLink; Yaşam Bilimleri, Kimya, Çevre Bilimleri, Davranış Bilimleri, Sosyal Bilimler, Bilgisayar Bilimi, Malzeme Bilimi, Matematik, Tıp, Enerji, Fizik & Astronomi ve Mühendislik alanlarındaki 2243 E-dergiye, 483 Açık Erişimli Dergiye 1997 yılından günümüze kadar erişilebilmektedir. Bu dergilerin 391 tanesi Springer Medicine koleksiyonu, 22 tanesi ise Springer’in Drugs serisini de içeren yine sağlık alanındaki ADIS koleksiyonudur. Springer’in tüm makalelerine tam metin erişim imkanı sağlayan Springer Dergi koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir. Ayrıca kurumumuzda yine Springer’in 4 Dergi Arşivi koleksiyonu erişilebilir durumdadır. Bu 4 koleksiyon Bilgisayar Bilimleri, İşletme & Ekonomi, Beşeri Bilimler ve Çevre Bilimleri alanlarındaki 675 dergiden oluşmaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleşmektedir. 

SPRINGER NATURE- ACADEMIC JOURNALS : 1997'den günümüze, 39 dergiye erişim sağlamaktadır. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

SPRINGER NATURE - NATURE JOURNALS ALL 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. 2007 yılından günümüze erişim sağlanacaktır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. 
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

SPRINGER NATURE - PALGRAVE MACMILLIAN JOURNALS : Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 46 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

TAYLOR & FRANCIS : Sosyal ve Beşeri Bilimler Kütüphanesi Sosyal ve Beşeri Bilimlerde 2187 e-dergiye ve önde gelen yayınevleri ile Routledge ve Psychology Press’in 1.100 den fazla önemli çevrim içi dergisi ile Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu'ndan (Tarım ve Çevre, Kimya, Mühendislik, Bilgisayar ve Teknoloji, Matematik, İstatistik, Fizik) 400 hakemli akademik derginin güncel içeriğine 1997'den günümüze sağlanabilen arşivlerine erişim sağlamaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleşmektedir.

TR DİZİN : TÜBİTAK-Ulakbim tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Sağlık Bilimleri (Tıp), Mühendislik ve Temel Bilimler, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yaşam Bilimleri ve Hukuk olmak üzere 5 ayrı temel konu alanındadır
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

TURCADEMY :  Türkiye Akademik Yayınlar Platformu ile ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık'a ait Türkçe akademik kaynak elektronik ortamda kullanıcılarımıza sunulmaktadır. Doğa ve Mühendislik Bilimleri alanlarını kapsayan bir arayüz ile sunmaktadır.

TURNITIN : Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan intihal tespit programıdır. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzundaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, tez, ödev, proje gibi çalışmaların bulunduğu yaklaşık 1 milyardan fazla kayıtlı doküman(öğrenci ödevi, tez, proje) ve 82 milyar web sayfası bulunmakta aynı zamanda her gün 10 milyon sayfa eklenmektedir. Programı kullanmak isteyen akademisyenlere Kütüphane tarafından şifre verilmektedir. Şifre almak isteyenlerin byuksekbas@atu.edu.tr adresine ad-soyad ve e-mail adreslerini bildirmeleri rica olunur.
Turnitin Kullanıcılar İçin Şifre Oluşturma Kılavuzu
Turnitin Öğrenci Kılavuzu
Turnitin Öğretmen Kılavuzu
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.

TÜMER ALTAŞ -SINAVA HAZIRLIK VE DİL EĞİTİMİ :
(e) YDS, KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarına hazırlık amacıyla kullanılan veri tabanıdır.
Kayıt olmak için, Üniversitemiz IP aralıklarında yer alan herhangi bir cihazdan: https://eyds.tumeraltas.com.tr  adresine girerek “Kayıt” oluşturup hemen erişim sağlayabilirsiniz.
Not: Hesabınız etkinleştikten sonra istediğiniz yerden veritabanlarına erişebilirsiniz; kurum ağına bağlı olmanız gerekmez.

VIDEOLMS : Kendi içinde toplam süresi 700 saat olan 11.000 adet TÜRKÇE Video ders içeriği barındıran bir Eğitim Yönetim Sistemi’dir. Hem EYS (LMS) Eğitim Yönetim Sistemi hem de her konuda video ders içerikleri tamamen Türkçe olarak üretilmektedir. İçeriklerin hiçbiri yabancı dilden çeviri yada altyazılı değildir. EYS sistemi olan VideoLMS tüm üniversitelere açık kaynak kodu ile sunulmaktadır.

WEB OF SCIENCE : Institute for Scientific Information (ISI) tarafından üretilen, dünyanın önde gelen Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler konularındaki süreli yayınlarda konu ve atıf taraması yapılabilen veri tabanıdır. WOS veri tabanı altında; Science Citation Index Expended (1980-2018); Social Science Citation Index (1980-2018); Arts & Humanities Citation Index (1975-2018), Book Citation Index (2005-2021) ile Conference Proceedings Citation Index (1990-2021) - Science Edition & Social Sciences and Humanities Edition veri tabanları taranmaktadır.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir. 

WILEY ONLINE LIBRARY : 1997’den günümüze yaklaşık 1508 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.
TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Veri Tabanları kapsamında abonelik işlemleri gerçekleştirilmiştir.